هیدراتاسیون

هیدراتاسیون

هیدراتاسیون

هیدراتاسیون یعنی چه؟ میزان نیاز مایعات برای افراد با فعالیت نشسته بسیار متغیر می‌باشد و این امر به‌علت تأثیر اندازه بدن، فعالیت فیزیک و عوامل محیطی بر میزان نیاز مایعات می‌باشد.

مقدار توصیه شده برای مایعات و الکترولیت‌ها در مورد آب ۳/۷ لیتر در روز ( ۱۶ فنجان مایعات در روز )برای مردان و ۲/۷ لیتر در روز ( ۱۲ فنجان مایعات ) برای زنان می باشد.

حدود ۲۰ درصد نیاز روزانه مایعات بدن از آب موجود در مواد غذائی( میوه‌ها و سبزی ها ) و ۸۰ درصد از نوشیدنی‌هایی مانند آب‌میوه‌، شیر، قهوه، چای، سوپ، نوشابه‌های ورزشی و نوشابه‌های گازدار غیرالکلی تأمین می‌شود.

زمانی‌که افراد کار، تمرین و رقابت ورزشی در هوای گرم دارند ممکن است نیازهای آنها به بیش از ۱۰ لیتر در روز افزایش یابد.

آب مورد نیاز برای دفع اوره حاصل از پروتئین ها و دریافت افراطی الکترولیت ها نیز بر احتیاجات روزانه مایعات اضافه می‌کند.

کودکان

کودکان جوان عمدتا در ورزش‌هایی با مدت زمان کمتر از ۶۰ دقیقه شرکت می‌نمایند. لذا معمولا توجه اندکی در ارتباط با هیدراتاسیون آنها وجود دارد. کودکان نیز همانند بزرگسالان حتی درصورتی‌که مقادیر زیاد و آزادانه آب در دسترس داشته باشند، در طول ورزش مقادیر کافی آب مصرف نمی‌نمایند.

تفاوت کودکان با بالغین در افزایش سریع‌تر دمای مرکزی بدن آنها در مقایسه با بزرگسالان است.در نتیجه این گروه در معرض خطای بالاتری برای از دست دادن آب بدن خود می‌باشند.

در کودکان جهت جلوگیری از دست دادن آب بدن توصیه بر آب فراتر و بیشتر از آنچه که حس تشنگی ایجاد می‌کند بوده، نوشیدن آب در فواصل ۲۰ دقیقه‌ای توصیه می‌گردد.قانون کلی سرانگشتی برای تأمین نیاز آب کودکان ۱۰ ساله به‌ این صورت است که کودکان باید ابتدا آبی را که برطرف کننده‌ی حس تشنگی آنها هست را صرف، سپس ۱ فنجان معادل ۸ اونس آبی اضافه بر مقدارتوضیح داده‌شده مصرف نمایند.

مشکل عمده‌ی تامین نیاز مایعات کودکان فراهم‌سازی نوشیدنی‌هایی می‌باشد که کودکان به آنها علاقه‌ داشته‌باشند. فراهم سازی این نوشیدنی‌ها راه‌حل کلیدی جهت جلوگیری از دست‌دهی آب بدن آنها می‌باشد.

ورزشکاران مسن‌تر

ورزشکاران مسن‌تر، بالغین و پیشکسوتان نیز در معرض خطر دهیدراتاسیون هستند و باید احتیاطات لازم را در زمان انجام ورزش یا دوره‌های حفظ تناسب اندام در نظر داشته باشند.

هیپردهیدراتاسیون ( دفع آب بیش از مقادیری دریافتی که منجر به کمبود مایعات بدن می‌گردد )،

در بالغین مسن‌تر می‌تواندجریان خون و عملکرد تنظیم حرارت بدن را در طیف وسیع‌تری تحت تأثیر قرار دهد که این امر به‌دلیل جریان خون کمتر پوست می‌باشد که منجر به افزایش دمای مرکزی بدن می‌گردد.

از آنجایی که حس تشنگی در سالمندان کاهش می‌یابد، لذا این افراد باید قبل از ورزش و ایجاد حس تشنگی مقادیر کافی مایعات مصرف کنند.

زنان ورزشکار

زنان ورزشکار نیاز به مصرف مایعات بیشتری نسبت به مردان در فواصل ورزشی در آب و هوای گرم خواهند داشت. تعادل مایعات با مصرف نوشیدنی‌های خوش طعم کربوهیدرات و الکترولیت‌ها بهتر برقرار می‌گردد.

راهنمایی عمومی برای هیدراتاسیون مناسب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Visit Us On Instagram